Reparation og genbrug for unge
Den 25. marts kl. 16:00 inviterer Biblioteket Sønderborg unge til at deltage i en Repair Café. Her kan du få hjælp til at reparere alt fra elkedler til yndlingskjoler. Frivillige står klar til at guide dig gennem reparationen, mens du nyder en kop kaffe og lærer om processen. For mere information, besøg www.facebook.com/repaircafesonderborg.
Oplev Jane Austens kulinariske verdenDagen før, den 24. marts kl. 16:30, kan unge træde ind i Jane Austens verden med Hazel Mills' foredrag om Regency-tidens madkultur. Udforsk de sociale og økonomiske nuancer i Austens romaner gennem madens prisme, og fejr 250-året for Austens fødsel. Arrangementet er gratis, og billetter kan fås på biblioteket.
LitteraturBINGO for voksneDen 25. marts kl. 16:30 kan voksne deltage i LitteraturBINGO. Deltagerne får en bingoplade med ord, som de skal krydse af, mens der læses højt fra udvalgte romaner. Der er præmier til vinderne, og arrangementet er en del af Bogholderiets arrangementsrække.
Foredrag om livets mening og hjerneforskningSamme dag kl. 19:00 kan alle deltage i et foredrag om, hvordan ny hjerneforskning viser, at natur, musik og sociale relationer kan forbedre livskvaliteten. Foredraget streames live fra Aarhus Universitet og er en del af serien "Offentlige foredrag i Naturvidenskab". Læs mere om foredraget her.
Praktisk information:
Datoer: Mandag 24. marts og tirsdag 25. marts 2025
Tidspunkter: Varierer afhængigt af arrangement
Sted: Biblioteket Sønderborg, Nørre Havnegade 15, 6400 Sønderborg
Entré: Varierer afhængigt af arrangement
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her