Olafur Eliassons kunst
Onsdag den 2. april 2025 kl. 16:30 kan voksne kunstinteresserede opleve højskolelærer Søren Hviid Pedersen fra Rønshoved Højskole dykke ned i Olafur Eliassons fascinerende kunstværker. Eliasson, kendt for sine installationer verden over, kombinerer dansk opvækst og islandske rødder i sin kunst. Foredraget udforsker hans arbejdsmetoder og filosofier, og giver indsigt i værker som Your rainbow panorama og Tidscirklerne i Sønderborg.
Ungemonopolet: Dilemmaer og dialogSamme dag kl. 19:00 åbner Ungemonopolet dørene for unge, der søger svar på personlige dilemmaer. Med gæster som Zepur Sofia Margarian, Kedde og Freya Petersen, vil aftenen byde på en inkluderende dialog om alt fra kærestesorg til klimaangst. Arrangementet er en unik mulighed for at dele og lytte i et trygt rum.
Filosofiske tanker om energiTorsdag den 3. april 2025 kl. 16:30 kan unge deltage i et foredrag med filosof Jakob Lovas, der udforsker menneskets afhængighed af fossile brændsler. Lovas vil dele indsigt i energiens historie og diskutere, hvordan vi kan leve det gode liv efter den grønne omstilling. Arrangementet giver håb og perspektiv på en bæredygtig fremtid.
Døde damer: Musik, bøger og vinSamme aften kl. 19:00 forenes bibliotekets vinylspecialister og boganmeldere til en hyldest af ikoniske kvinder. Claus og Camilla fra Vin & Vinyl samt Line og Sigurbjörg fra Bogholderiet præsenterer en aften med sprøde lp-toner og smukke bøger. Arrangementet koster 80 kr, og billetterne er eftertragtede.
Praktisk information:
Sted: Biblioteket Sønderborg, Nørre Havnegade 15, 6400 Sønderborg
Entré: Gratis billetter til Olafur Eliassons kunst, Ungemonopolet og filosofisk foredrag. 80 kr for Døde damer.
Billetter: biblioteket.sonderborg.dk
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her